Jak usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw?
Jak usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw - to pytanie zadaje sobie każda firma dystrybucyjna. Wszystko dlatego, że na współczesnym, konkurencyjnym rynku dla Klienta liczy się nie tylko atrakcyjna cena i wysoka jakość produktu, ale także szybki czas realizacji. By zaspokoić oczekiwania, wiele firm spedycyjnych i dystrybucyjnych stawia na usprawnienie łańcucha dostaw. Jak to zrobić i jakie narzędzia oraz nowoczesne technologie zastosować, by zwiększyć nie tylko swoje dochody, ale i podnieść poziom zadowolenia Klienta?
Skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw
Czym jest zarządzanie łańcuchem dostaw? To taka organizacja wewnętrznych i zewnętrznych procesów firmy, która pozwala jak najszybciej zrealizować zamówienie Klienta i dostarczyć towar. Na sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw składają się:
- komunikacja wewnątrz firmy - zarówno w ramach działu, jak i między poszczególnymi działami oraz oddziałami,
- współpraca z poszczególnymi podmiotami spoza danej firmy - np. dostawcami i odbiorcami czy podwykonawcami.
Jak usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw? Warto postawić na sprawdzone w praktyce rozwiązania, łącząc je z nowoczesnymi technologiami. Dzięki temu firma jest w stanie:
- osiągnąć lepsze wyniki handlowe,
- zintegrować przepływ informacji zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontaktach z kontrahentami i Klientami,
- zwiększyć zyski,
- ograniczyć czas na powtarzalne czynności.
W czym pomoże specjalistyczny program do zarządzania łańcuchem dostaw?
Firma spedycyjna lub dystrybucyjna musi planować swoje działania w taki sposób, by zapewnić jak najszybszą realizację zamówienia. W tym celu warto postawić na specjalistyczne programy dla firm transportowych, który pozwoli sprawniej zarządzać łańcuchem dostaw i zoptymalizować go. Jakie funkcje takiego oprogramowania sprawdzają się w przedsiębiorstwie dystrybucyjnym i spedycyjnym? Przede wszystkim:
- planowanie załadunków,
- tworzenie raportów online,
- możliwość wyznaczania optymalnej trasy pojazdu (pod względem finansowym i czasowym),
- możliwość porównania ofert przewoźników oraz wyboru najkorzystniejszej z nich.
W ten sposób można optymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową i ograniczyć liczbę tzw. “pustych przewozów”. Dzięki temu zyskuje:
- Klient, którego zamówienie jest zrealizowane szybciej,
- firma spedycyjna czy dystrybucyjna, która nie ponosi kosztów związanych z pustymi przewozami (wówczas nie zarabia, ale musi opłacić paliwo, wynagrodzenie i dietę kierowcy, a także liczyć się z amortyzacją samochodu).
Na czym polega skuteczność zarządzania łańcuchem dostaw? Przede wszystkim na zintegrowaniu kluczowych procesów w firmie, takich jak:
- zaopatrzenie,
- produkcja,
- sprzedaż,
- dystrybucja.
W tym celu warto wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie dla firm spedycyjnych SPEDTRANS, które sprawdzi się zarówno w niewielkiej firmie, jak i w przedsiębiorstwie, które współpracuje z wieloma podwykonawcami i chce zoptymalizować dostawy w celu podniesienia satysfakcji Klienta, wzrostu konkurencyjności oraz zysku.
SPEDTRANS - Twój partner w drodze do sukcesu w branży spedycyjnej
Chcesz wybrać najlepszy program, który pozwoli skutecznie zarządzać łańcuchem dostaw? Postaw na program dla transportu i spedycyji SPEDTRANS, który:
- automatyzuje wszelkie działania - od przyjęcia zamówienia po wystawienie zleceń spedycyjnych i ich rozliczenie,
- dzięki integracji z systemami nawigacyjnymi (np. mapami Google, PTV) pozwala wyznaczyć optymalną trasę danego pojazdu,
- umożliwia monitorowanie zamówień oraz awizację załadunków i dostaw,
- jest zintegrowany z zewnętrznymi systemami księgowymi i bankowymi, dzięki czemu nie trzeba wprowadzać wielokrotnie tych samych danych do różnych programów,
- sprawdza się do rozbudowanej komunikacji zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontaktach z kontrahentami (można automatycznie wysyłać faktury, tworzyć zlecenia spedycyjne),
- przechowuje niezliczoną liczbę danych (w tym dane Klientów i kontrahentów),
- umożliwia szybsze wykonanie wielu analiz, także finansowych,
- pozwala wysyłać krótkie wiadomości SMS do kierowców, dzięki którym można ich poinformować o miejscu załadunku lub rozładunku.
Mnogość modułów podstawowych oraz dodatkowych, a także możliwość indywidualnego dostosowania oprogramowania SPEDTRANS do indywidualnych potrzeb danej firmy dystrybucyjnej czy spedycyjnej sprawia, że każdy otrzymuje system wyposażony w potrzebne funkcjonalności. Firmy spedycyjne mogą postawić na moduły dotyczące:
- wystawiania listów przewozowych dla różnego rodzaju transportu (samochodowego, kolejowego, morskiego, lotniczego, multimodalnego),
- zlecania załadunków,
- awizacji pojazdów,
- odpraw na bramie towarowej,
- ewidencji zamówień od kontrahentów i do dostawców,
- CRM,
- elektronicznego obiegu dokumentów.
Chcesz lepiej poznać możliwości systemu zarządzania transportem SPEDTRANS przeznaczonego dla firm dystrybucyjnych i spedycyjnych? Skontaktuj się z nami w celu umówienia darmowej prezentacji lub skorzystaj z 30-dniowej wersji demonstracyjnej, która pozwoli Ci poznać program od wewnątrz i sprawdzić, w jaki sposób można usprawnić komunikację, zoptymalizować łańcuch dostaw, a także przyspieszyć pracę i zwiększyć swoje zyski. Zapraszamy do kontaktu!